
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.4 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 6.096 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 8.72 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead Pitch | 635 µm |
| Insulation Resistance | 2 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Impedance | 38 Ω |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 0.64 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 38 |
| ELV | Non-Compliant |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 38 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 7.06 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Style | Socket |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Current Rating | 11.5 A |
| Housing Color | Black |
| PCB Thickness | 19.304 mm |
| Number of Power Positions | 1 |
| Stackable | No |
| Stack Height | 22.86 mm |
| Mated Stacking Heights | 22.86 mm |
| Number of Signal Positions | 38 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Contact Finish Thickness - Mating | 760 nm |
| Mating Alignment | Without |
| Differential Signaling | Yes |
| Number of Columns | 19 |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | With |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
